Future Port Prague 2019

Co bylo na Future Port Prague 2019?

Letos jsme se zúčastnili jedné části akce – Future Port Prague 2019. Přesněji jsme se zúčastnili její festivalové části, kdy jsme nebyli přímo účastni na konferenci (již bylo vyprodáno). Mohli jsme si však projít celý areál vystavovatelů a poslechnout si další zajímavé přednášky na festivalové stage.

Future Port Prague

Pojďme si nejprve trochu přiblížit tuto akci obecně. V podtitulku akce je „dotkněte se budoucnosti“. Ano tato akce má být o tom, že bude demonstroval/ukazovat nové technologie/myšlení z „budoucnosti“. Future Port Prague probíhal 2 dny a celé akce se v Průmyslovém paláci Praha – Holešovice zúčastnilo kolem 10 000 návštěvníků. Akce byla rozdělena do částí – Festival, Expo a Konference. Expo bylo myšleno jako „veletrh“, kde byli různí vystavovatelé, jako např. Prusa3D, Škoda Auto Digilab a další. Konference byla určena menšímu počtu lidi s cenovkou kolem 14 tis. Kč. Naopak festival nabídl „přívětivější“ cenu za vstupenku a to buď kolem 600 Kč (běžný lístek) nebo 900 Kč za business lístek.

Co jsme se tedy dozvěděli?

Zúčastnili jsme se pouze prvního dne z časových důvodů, takže nemůžeme poreferovat jaký byl i druhý den. Vzhledem k tomu, že první den byl více „business“, tak jsme o nic důležitého nepřišli, protože druhý den byl více „otevřený“ a měli tam přijít i početné skupiny z řad studentů škol.

Během prvního dne proběhlo 24 krátkých přednášek či rozhovorů na různá témata. My jsme si vybrali ty, které nám nejvíce uvízli v paměti a jsou zajímavé z pohledu naší Akademie digitálního managementu, resp. našeho studia MBA. Informace o dalších přednáškách si můžete přečíst na webu Centrum-Vzdělávání.cz v jejich článku zde.

Digitální podpis je páteří digitalizované společnosti, kterou je možné tvořit pouze společně

Digitalizovaná společnost

Tato přednáška byla jednou z prvních a velmi zajímavých, protože byla prezentována manažerem, který pochází z Estonska. A byla pěknou sondou do toho, co opravdu znamená digitalizaceběžném životě občana státu. V podstatě základní informace je taková, že jsme jako Česká republika v obůasti digitalizace zhruba 10 let za Estonskem. Například „e-občanku“ začali v Estonsku zavádět již v roce 2002, nebo moderní výpočet daní na základě dat, které již veřejná správa má, trvá zhruba 2 min (v nadsázce 5 min, pokud si prý občan chce podívat, kolik přesně to je). Představil nám i podobné další funkce, které bychom určitě také někdy v budoucnu uvítali i zde u nás v ČR. Nebyla by to pěkná inspirace pro odpovědné a kompetentní osoby?

Paralelní vesmír virtuální reality poháněný blockchainem

Technologie BlockChain

Technologie blockchain – toto téma je čím dál více zmiňováno i v „main stream“ mediích, takže se pomalu dostává z okrajového či undergroundového světa mezi běžné uživatele. V této přednášce byla prezentována vize „virtuálního“ dvojčete našeho světa, kde byste si také kupovali pozemky a podobně. Pokud jste četli knihu nebo viděli její zfilmovanou verzi Ready Player One (film od režiséra Stevena Spielberga), tak si můžete udělat obrázek, jak si někteří představují „virtuální svět“.

Jinak i proto se v našem studium MBA tomuto tématu věnujeme v rámci jedné z našich přednášek.

Jak rozšířit startup?

Lucie Brešová – bývala ředitelka KIWI

Bývalá ředitelka společnosti KIWI (dříve SkyPicker) z Brna mluvila o tom, jaké to bylo začít řídit firmu o 5 lidech a opouštět ji, když má více jak 2 000 zaměstnanců. Tyto zkušenosti a znalosti jsou asi nepřenositelné, ale i tak se snažila podělit o to, co je důležité v tak rychle rostoucí společnosti – komunikace a pravidla. Pokud by Vás zajímalo více o tomto příběhu, tak se můžete třeba přečíst rozhovor zde (CzechCrunch).

Co jsme mohli vidět na Expo?

Byla zde možnost jak si půjčit elektro-kolo či elektro-skútr, tak se svézt v automobilu Tesla. Další ze zajímavostí byla z oblasti 3D tisku a to jak novinek od společnosti Průša3D, tak i například „3D tisk“ budovy. Krátkou ukázku můžete vidět ve videu níže – jak robotické rameno „tiskne“ ukázku z betonu. Jsme opět rádi, že i toto téma 3D tisku zaznívá na našem studiu MBA v rámci přednášky od společnosti MCAE Systems.

Shrnutí akce – Future Port Prague

Určitě je těžké v dnešní době, kdy jsme byli zvyklí na neustálé inovace a novinky skoro každý den, přijít i dnes s něčím úplně novým. Pravděpodobně je to dnes o tom umět zkombinovat dostupné znalosti a technologie a hledat možnosti, jak zefektivnit aktuální postupy a procesy. Pro „běžného“ uživatele technologií, který aktuální dění v této oblasti tak často nesledují, to mohlo být pěkné shrnutí aktuálních možností. Pro náročnějšího uživatele zde asi nebylo příliš mnoho nového či zajímavého, nicméně každý si určitě něco odnesl. Např. pro školní účastníky akce to musela být velmi přínosná akce.

Zajímavosti
3D technolgie ve firmách, 3D technologie, Blockchain, Digitální společnost, Future Port Prague, Konference, Praha, StartUp

Archivy

Využití kryptoměn a technologie blockchain ve firemní praxi
Prodloužený příjem přihlášek studia MBA

Další podobné články