MBA - 3D technologie - MCAE

Workshop o 3D technologiích – MCAE Systems

V sobotu 19. 2. 2022 proběhl další workshop ve společnosti MCAE Systems pro naše studenty MBA. Je to skoro přesně po dvou letech od posledního workshopu – viz náš minulý článek.

Jsme velmi rádi, že jsme mohli tento workshop zrealizovat, protože některé věci nejdou přenést přes on-line prostředí a to v tomhle případě, kdy si studenti mohli „ošahat“ jednotlivé výrobky z 3D tiskárnech, pochopit rozdíl v jednotlivých technologiích či materiálech – tam je osobní přítomnost nenahraditelná. Takže naši studenti měli možnost si nejprve připomenout teoretické znalosti a orientaci v dané problematice a to v rámci hodinového opakování. Cílem bylo oživit jim informace o 3D technologiích a pak abychom mohli přejít k praktickým ukázám. Nejprve jsme se přesunuli do části, která byla věnována 3D skenování, kde se studenti mohli podívat na různé řešení 3D skenování, od ručních, robotických až po scanboxy, což jsou velká většinou automatizovaná řešení. Pak jsme se přesunili k 3D tisku, nejprve k tomu 3D tisku, kde jejich finálním produktem je kovový výstup a následně pak k „tradičnímu“ 3D tisku, kde je výsledkem produkt z různých směsí „plastů“.

Zajímavý je také příběh modelu červeného auta. Jedná se o věrnou, zmenšenou, kopii skutečného auta, které bylo vyrobeno v počtu 8 kusů v roce 1940. Jedno z těchto aut si zahrálo i ve filmu Kristián s Olřichem Novým v hlavní roli. Do současnosti se dochovali pouze 2 kusy – jeden z nich v muzeu, které firmě MCAE povolilo si jej naskenovat a firma ho pak kompletně vytiskla pomocí 3D tisku ve zmenšené verzi. Líbí se Vám? Nám moc!

Socha T. G. Masaryka je stejná jako na Hradčanském náměstí před Pražským hradem. Také Bratislava má sochu svého velikána – M. R. Štefánika. Pomocí digitalizace a 3D tisku ve spolupráci s VŠ byl vytvořen model sochy tak, aby byl odolný proti větru a zemětřesení a podle tohoto modelu pak byl vyroben originál sochy. To je jen několik „perliček“ pro představu, jak se dnes 3D tisk promítá do našeho života.

Několik fotek z akce

Profesionální vs osobní

Protože v poslední době se 3D tisk dostává do většího povědomí, tak mnozí studenti znali tzv. „osobní“ tiskárny, které se dají pořídit v ceně několika tisíců korun. Pro osobní nebo výukové potřeby je toto asi dostatečné řešení. Ale zde ve společnosti MCAE Systems jsem byli vtaženi do profesionální sféry, kdy si mohli účastníci prohlédnout nejrůznější produkty do automobilů, které slouží jako prototypy pro testování. Další ukázky 3D tisku směřovaly do oblasti různě strukturovaných výrobků, které mohou sloužit například pro výuku ve zdravotnictví – je možné vytisknout kosti, svaly, cévy, vnitřní orgány a to i včetně barvy, struktury, pevnosti, … takže vypadají jako originály 🙂 . Dalším příkladem z medicínské oblasti, jsou rovnátka na míru, kdy se naskenují vaše zuby a poté se vytisknou rovnátka rovnou do vašich úst. Pomocí 3D tisku se mohou vytisknout i zubní náhrady apod.

Dalším zajímavým zjistěním bylo, že 3D tisk je dnes již na takové úrovni, že u určitých produktů do cca 10 000 ks je efektivnější je vytisknout než jej odlévat.

Další ročník on-line studia MBA

Pokud se vám líbí náš program studia MBA se zaměřením na digitální management, pak nám můžete poslat své dotazy na e-mail info@akademie-dm.cz nebo pokud jste rozhoduti o studiu, můžete rovnou vyplnit přihlášku,.

Informace o Akademii DM, Partneři akademie
3D skener, 3D technolgie ve firmách, 3D technologie, 3D tiskárna, Brno, Digitální management, MBA, MCAE Systems, On-line, On-line výuka

Archivy

Digitální marketing v roce 2022
Začal druhý semestr s 3D technologiemi

Další podobné články